Історико-етнографічний музей «БЕРЕГИНЯ» – перейти на сторінку
Адреса: 77111, Івано-Франківська обл., м.Бурштин, вул. Є.Коновальця, 2
Телефон: 050-208-62-17
Директора: Лисенко Богдана Анатоліївна
Офіційна сторінка в соціальній мережі facebook – перейти на сторінку
Статут музею “Берегиня” – переглянути
Графік роботи:
Пн.-пт: 09:00 – 18:00
Сб.-нд. : вихідні
Обід: 13:00 – 14:00
Екскурсія проводиться безкоштовно, за попередньою домовленістю.
Музей засновано 1987 р. з ініціативи викладача української мови та літератури Бурштинського енерготехнікуму Гусар Тамари Григорівни. З 1992 р. експозиція музею розміщена в приміщенні гуртожитку теперішнього енергетичного коледжу. Теперішня експозиція музею відкрита у грудні 2001 р.
Сьогодні колекція музею становить більше 1500 експонатів — різноманітних унікальних речей, зібраних місцевими жителями. Всі ці чисельні експонати є своєрідним оберегом історії та культури Опілля, етнокультура якого ще до кінця не вивчена.
Експозицію музею можна розділити на чотири великі розділи:
- “Чую ваш голос, простий і ласкавий, предки безсмертні мої”;
- “Згорточок старого полотна”;
- “Опільське житло”;
- “Хоч тілом одійшли — їх дух живе між нами”.
Перший розділ — по суті, археологічний. Тут представлені давні відомості про край, та можна побачити старовинні предмети (кам’яні сокири, зуби мамонта тощо) — результати розкопок та досліджень в околицях м. Бурштин.
Другий розділ музею присвячений Опільській вишивці. Колекція становить до 250 рушників, 160 сорочок (чоловічих та жіночих), багато вишитих запасок, жіночих костюмів. Відвідувачам буде цікаво оглянути своєрідну фотогалерею — місцеві дівчата в Опільських народних костюмах.
Раритетним є розділ “Опільське житло”. Тут відвідувачі відчувають себе гостями в Опільській хаті, яка складається з комори (тут представлена ціла колекція ужиткових речей) та кімнати, де відвідувачі бачать піч з унікальними предметами для випікання хліба; скриню з добром (колекція хусток та простирадл); особливо радує око Опільське ліжко — окраса всієї хати.
У четвертому розділі представлені документи часу гноблення, матеріали сумних сторінок у місцевій історії — татарські та турецькі набіги, влада Польщі та Австрії, Перша та Друга світові війни. Навіть Опільська вишивка тих часів має інші кольори та візерунки. Цікавими також є фотодокументи Товариства “Просвіта”. Любителі сакрального мистецтва можуть насолодитися музейною колекцією ікон.
З 2000 р. музей проводить грунтовну, клопітку роботу з вивчення опільського одягу — ноші. Організуються творчі експедиції, досліджуються приватні колекції, замальовуються та фотографуються найтиповіші візерунки із місцевими назвами. Їх аналіз підтверджує висновок про опільську ношу як унікальне явище у загальній національній культурі.
Музей Визвольної боротьби рідного краю
Адреса:77111, Івано-Франківська обл., м.Бурштин, вул. Міцкевича, 47 (приміщення Палацу культури «Прометей»)
Директор: Струк Богдан Андрійович
Телефон: 098 4627020
Години роботи:
з 10:00 до 18:00 год.
Вихідний день: понеділок
З ініціативи Брацтва ОУН-УПА Галицької районної станиці і товариства політв’язнів та репресованих Галицького району було започатковано в 1996 році Музей ОУН-УПА і затвержнно його рішенням позачергової Галицької районної сесії від 8 березня 1998 року. Ініціативну групу очолював Філарет Скасків тодішній голова районного Брацтва. В зв’язку зі смертю Ф. Скасківа головою оргкомітету в листопаді 1998 року, став Микола Яцків – голова районного Брацтва ОУН-УПА. Музей розташований на центральній дорозі містечка в приміщенні, яе виділила їм дирекція Бурштинської ТЕС в Бурштинському палаці культури «Прометей». За неповних три роки тут побувало більше 3500 відвідувачів.
Експозиція музею поповнювалася за сприяння районної влади, міських та сільських рад, педагогів, бібліотекарів, активістів-патріотів. Суттєвим успіхом стало відновлення і представлення на музейних стендах імена репресованих та замордованих жителів Галицького району, в часи розгулу радянської влади – 1630 чоловік. В музеї розміщено макети криївок в яких під час облав переховувались вояки УПА, деяки види зброї яку використовували на той час.
Статут – переглянути