7 квітня – Всесвітній день здоров’я, його гасло цього року – «Переможемо діабет!»

7 квітня – Всесвітній день здоров’я, його гасло цього року – «Переможемо діабет!»

1Цукровий діабет, який ще називають неінфекційною епідемією ХХІ ст., в сучасних умовах набуває стрімкого поширення, при чому в усіх вікових групах. Це захворювання на сьогодні виявили у 60 млн. осіб, які проживають в Європейському регіоні. В Україні нараховується понад 1,3 млн. хворих на діабет, з них більш ніж 212 тис потребують щоденних ін’єкцій інсуліну.  Тенденція до зростання рівня захворюваності спостерігається і на Прикарпатті. На цукровий діабет в районі хворіють 1377 жителів, з яких 172 потребують ін’єкції інсуліну.

Цукровий діабет – це хронічне захворювання, яке має дві основні групи. При першому типі, яке діагностують у 10% від загальної кількості хворих, підшлункова залоза взагалі не виробляє інсулін – гормон, що регулює рівень цукру в крові та допомагає організму отримувати необхідну кількість енергії. Щоб вижити, пацієнтам, у яких діагностували діабет першого типу, необхідні постійні ін’єкції інсуліну. При цукровому діабеті другого типу інсулін в організмі виробляється, але в недостатній кількості. Раніше на діабет другого типу страждали переважно люди віком від 40 років, сьогодні він зустрічається також у дітей. А 98% хворих дитячого віку мають цукровий діабет першого типу. Його поширеність у дітей віком до 5 років у Європі, за оцінками медиків, до 2020 року збільшиться удвічі.

Серед факторів виникнення діабету медики видокремлюють спадковість (коли це захворювання було у близьких родичів), надлишкову вагу тіла і ожиріння, зловживання алкоголем та куріння. До хвороби можуть також призвести різні інфекції, атеросклероз, подагра, порушення у роботі підшлункової  залози та інших ендокринних органів, печінки.

Основними симптомами діабету є підвищена спрага і часте сечовипускання, сухість шкірних покровів, свербіж шкіри, порушення зору, швидка стомлюваність або сонливість, помітна зміна ваги тіла, повільне загоєння ран. В окремих випадках симптомів може не бути взагалі, а захворювання виявляють випадково. Важко діагностувати діабет у дітей, коли хвороба ховається під маскою інфекцій чи ГРВІ. Інколи симптоми діабету в дітей наростають дуже швидко, особливо, якщо це діабетичний кетоацидоз, для якого характерний запах ацетону. Тому бать мають спостерігати за станом здоров’я дітей і у тих випадках, коли їхня дитина багато п’є, втрачає масу тіла або часто відвідує туалет, особливо вночі, звернутися за медичною консультацією. Успіх лікування цукрового діабету в дітей значною мірою залежить від знань батьків щодо цього захворювання.

Важливо регулярно контролювати рівень цукру в крові, в першу чергу, людям віком за 40 років, тим, хто має зайву вагу та хворих на діабет родичів. Кожна людина повинна на рік робити аналіз крові на цукор. Нормальний рівень глюкози у крові натщесерце  – не більше ніж 5,5 ммоль/л. Дітям необхідно здавати аналіз крові на визначення цукру щоразу після перебігу інфекційних хворіб (краснухи, кору тощо), пневмонії, грипу або стресу. А батькам варто пам’ятати, що раннє виявлення цукрового діабету в дитини дає більша шансів уберегти її від ускладнень. Важливо знати, що цукровий діабет небезпечний не сам по собі, а своїми ускладненнями, основна причина яких – тривале підвищення цукру в крові (хронічна гіперглікемія). Наголошую, що найчастіше діабет призводить до порушень у роботі нирок, коли у крові накопичуються шлаки, виникає інтоксикація (отруєння) організму аж до ниркової недостатності, від якої помирає 10-20% хворих. Ще більше, а саме 50% летальних випадків, спричинених небезпечним захворюванням, стаються внаслідок серцево-судинних патологій.

Постійно підвищений рівень цукру в крові може спричинити важкі порушення зору і, як наслідок, навіть його втрату. Діабет також вражає нижні кінцівки, що проявляється зниженням їх чутливості, травматизацією, розвитком виразкових дефектів, гангрени. В результаті це загрожує ампутацією, ризик якої у хворих на цукровий діабет на 10-15% вищий, ніж в інших.

Однак пацієнти здатні запобігти зазначеним небезпекам і жити повноцінним життям за умов дотримання дієтичних рекомендацій і вдосконалення навиків догляду за собою. Потрібно постійно здійснювати самоконтроль  рівня цукру за допомогою глюкометра.

Для ефективної боротьби з діабетом необхідно вести активний спосіб життя, позбавитися від шкідливих звичок, нормалізувати артеріальний тиск та вагу, вчасно лікувати супутні хвороби, раціонально харчуватися, обмеживши споживання продуктів з високим глікемічним індексом: солодощів, виробів з борошна вищого ґатунку, солодких газованих напоїв.

Хворіти на діабет – все одно, що вести машину по швидкісній дорозі – треба просто знати правила руху. Тож вивчайте їх, захищайте себе і будьте здорові!

Галицька РДА
Опубліковано 07.04.2016 року

Поділитися статтею

Залиште свій коментар

Бурштинська міська рада


Контакти

вул. Січових Стрільців,4 м. Бурштин, Івано-Франківський район, Івано-Франківська область, Україна, 77111

Графік роботи:

понеділок: 08:00-17:15
обідня перерва – 12:00-13:00
вівторок-четвер: 08:00-17:15
обідня перерва – 12:00-12:45
п’ятниця: 08:00-15:00
обідня перерва – 12:00-12:45
Субота – неділя: вихідний

Бурштинська міська рада © 2024. Всі права захищено