Керівник ЦНАП Світлана Видай розповіла інтернет-виданню ПІК про створення, розвиток та модернізацію Центру надання адміністративних послуг Бурштинської територіальної громади в рамках Програми «U-LEAD з Європою».

Керівник ЦНАП Світлана Видай розповіла інтернет-виданню ПІК про створення, розвиток та модернізацію Центру надання адміністративних послуг Бурштинської територіальної громади в рамках Програми «U-LEAD з Європою».

ДЖЕРЕЛО

Бурштин – Програма «U-LEAD з Європою»: партнерство, яке наблизило до людей якісний сервіс.

Звучну тезу «Бурштин – місто прикарпатських енергетиків» децентралізація доповнила глибоким об’єднавчим змістом. Тепер Бурштин ще й центральна садиба новоствореної Бурштинської територіальної громади. У її складі 18 населених пунктів, мешканці яких наближені до якісних адміністративних послуг.

Першою, візуальною прикметою якості є приваблива будівля за адресою: вул.СічовихСтрільців, 15, на першому поверсі якої розмістився сучасний ЦНАП Бурштинської міської ради. У сьогоднішньому вигляді він створений спільно з європейськими партнерами – за Програмою «U-LEAD з Європою». Зараз тут можна отримати 168 послуг, тоді як до участі у Програмі надавали 42-і.

За великим рахунком ЦНАП є привабливим обличчям місцевої влади, осередком доступного сервісу для людей безпосередньо у громаді. Не треба в адміністративних справах долати 30 кілометрів до колишнього райцентру, чи 60 км – до обласного.

Кадровий ресурс прагне до нових знань

Ключову роль у ЦНАП, звісно ж, відіграє персонал. У Бурштині – це місцеві кадри, яким цікаво працювати для мешканців громади, постійно набуваючи нових професійних знань. Так, у 2019 році, всі посадові особи суб’єктів надання адмінпослуг Бурштинської міської ради, згідно з технічним завданням Фази Впровадження, пройшли тренінги від Програми «U-LEAD з Європою». Зараз 50%  адміністраторів ЦНАП вільно володіють іноземними мовами (англійською, німецькою та російською); інші – в 2020 році отримали ступінь магістра у галузі знань – публічне управління та адміністрування.

Систематично працівники центру поглиблюють знання  щодо ведення  ІТ -системи «Вулик» (еGA, Estonia), яка пришвидшує надання послуг мешканцям. Окрім того, скоро буде навчання по роботі з електронною чергою (ЕСКЧ).

– Але немає меж досконалості. Враховуючи систематичні законодавчі  зміни та практику більш прогресивних ЦНАП, ми будемо й далі вчитися та обмінюватись досвідом. Бо хочемо, щоб наш ЦНАП досяг рівня Харківського, Кременчуцького, Луцького, Івано-Франківського – одного з перших і найпотужніших в країні, – каже Світлана Видай, керівник ЦНАП(на фото).

Світлана Олександрівна закономірно посіла таку відповідальну посаду.

– Я люблю цю справу. Попередні п’ять років, коли працювала керуючим справами міськвиконкому, з прикрістю спостерігала гонитву  відвідувачів по поверхах за довідками. Це було приниженням гідності людини. Тож виникло щире бажання зробити усе можливе для того, щоб мешканці громади могли  просто та зручно отримувати якісні послуги, не наражатися на бюрократичну практику: зверніться туди – поверніться сюди, а ще підпишіть та прибийте печатку. Ці пекельні кола мають назавжди залишитись у минулому, – зазначає пані Видай.

Тепер ЦНАП у Бурштині функціонує як постійно діючий робочий орган, у багатофункціональному середовищі якого комфортно усім – персоналу та відвідувачам.

До слова, ЦНАП поділено на фронт- та  бек-офіси. Тут розмістилися земельно-екологічний відділ і сектор містобудування та архітектури. У фронт офісі, за рекомендацією експертів  SKL International Програма «U-LEAD з Європою», працює відділ державної реєстрації  та до карантину надавав послуги Галицький сервісний центр Пенсійного фонду України

Бути сучасними надихнула підтримка Європи

З листопада 2014 року, на той час новостворений центр надання адмінпослуг у Бурштині, розташовувався у просторому приміщенні, на першому поверсі будівлі на вул. Будівельників, 2. Для надання 42-х послуг це був не поганий варіант. Але 2018 року міська рада отримала листа від Івано-Франківської ОДА, в якому йшлося про проведення інформаційної сесії щодо розширення прав і можливостей територіальних громад з метою надання високоякісних послуг громадянам за Програмою «U-LEAD з Європою», що управляєтся Sida (Шведське  агентство з питань міжнародної співпраці та розвитку).

Бурштинці поїхали на сесію і просто захопилися ідеями. А ще коли почули, що міста обласного значення можуть подати заявки на інституційну та матеріально-технічну підтримку щодо покращення якості надання  послуг, то поверталися до свого міста з однією думкою: «Ми мусимо скористатися цими можливостями!». Тим паче, що у місцевому ЦНАПі  вже було багато зроблено з того, що передбачали передумови участі у Програмі.

Міська рада подала заяву на участь у відборі громад для надання допомоги у модернізації ЦНАП. Після цього обов’язково мали приїхати експерти Програми, щоб на місці вивчити спроможність громади виконати її вимоги та надати висновок, чи розглядають місцеву громаду як перспективну на отримання підтримки. Та коли експерти прибули, вони одразу сказали: «Шукайте для ЦНАП інше приміщення. Наявне є малопридатним для повноцінної роботи центру”.

Склали технічний перелік того, що потрібно впорядкувати. Місто, своєю чергою, письмово гарантувало, що ЦНАП готовий розширяти спектр надання послуг, шукати інше приміщення для ЦНАП та інвестора, який зможе профінансувати реконструкцію нового офісу.

І тут варто подякувати депутатам міськради попередньої каденції. Вони не дозволили віддати в оренду під приватний бізнес приміщення старої комунальної аптеки у самому центрі міста, а підтримали ідею  – розмістити у ньому ЦНАП.

У місті доволі швидко розробили та затвердили проєкт реконструкції приміщення. Звернулися за фінансовою підтримкою до компанії ДТЕК, якій належить Бурштинська ТЕС, де працюють мешканці міста та довколишніх сіл.

Щоправда, в компанії, яка має соціальні зобов’язання перед громадою, не одразу сказали – профінансуємо. Офіційним листом повідомили, що нададуть підтримку у разі, якщо бурштинський ЦНАП буде остаточно затверджений у статусі учасника Програми «U-LEAD з Європою». Коли це стало доконаним фактом, компанія ДТЕК задекларувала, а згодом й надала фінансову підтримку у сумі 1,4 мільйона гривень. Міський бюджет мав докласти ще майже 0,7 мільйона. У процесі реконструкції приміщення під ЦНАП, проведення тепломережі та в силу інших витрат, ця сума значно зросла.

На жаль, й карантин вніс не бажані корективи у реалізацію проекту – двічі укладалися  додаткові угоди. Громада свої зобов’язання виконала в повному обсязі, у встановлені терміни. ЦНАП отримав інституційну, матеріально-технічну підтримку від партнерів Програми «U-LEAD з Європою»  NIRAS SwedenAB – офісні меблі, а ЕСКЧ  вже до кінця лютого 2021 року  надійде в повному обсязі. Це будуть комп’ютери, багато функціональні пристрої, зокрема, принтери з високою частотністю, електронна система керування чергою, маршрутизатори тощо.

– Спільними зусиллями ми реалізували свій задум. І вкотре переконалися: якщо сподіватися виключно на державу, то можна нічого не дочекатися. Треба закатувати рукави і самому просувати справу, знаходячи місцеву донорську підтримку та європейське партнерство. На щастя, у нас все це збіглося, бо ми щиро прагнули мати сучасний ЦНАП, – наголошує Світлана Видай.

ЦНАП у Бурштині – локація вдосконалень

Міськрада затвердила до надання у громаді 168 адміністративних послуг. Частину з них – для бізнесу. Наприклад, у ЦНАП можна зареєструвати ФОП і зняти його з реєстрації, або зареєструвати юридичні особи.

А, скажімо, при реєстрації громадської організації людина може подати до ЦНАП необхідний пакет документів, який працівники центру передадуть в область для опрацювання та у встановлений період часу вручать результат.

ЦНАП надає багато земельних послуг. У числі частих запитів – отримання витягу з ДЗК (Держгеокадастру). Отримати цю послугу можна  двома шляхами. Або замовник подає заяву онлайн,  або заявник приходить до офісу, де пише відповідну  заяву. В обох випадках  ЦНАП видає результат,  попередньо зателефонувавши заявникові.

Зараз офіс працює над тим, щоб витяги з ДЗК заявник міг отримати  впродовж п’яти хвилин безпосередньо у ЦНАПі. АДЖЕ БІГАТИ МАЮТЬ ДАНІ, А НЕ ЛЮДИ!

Для оптимізації даного процесу один працівник уже пройшов стажування. Однак у Бурштинському ЦНАП діє принцип  взаємозамінності, тому  перелік адміністраторів, які зможуть надавати таку послугу буде збільшено.

Ще одна нова послуга  Бурштинського ЦНАП: Присвоєння почесного звання України «Мати-героїня». Адміністрування послуги є доволі складним технологічно: заявниці необхідно зібрати величезний перелік документів. Для жінки з дітьми – це непосильний «фронт роботи». Але нещодавно разом з відділом молоді і спорту міськради, який є суб’єктом надання даної послуги, вдалося швидко підготувати пакет документів у трьох примірниках, завірені відповідно до чинного законодавства, вчасно передали на розгляд комісії обласної державної адміністрації. Звідки справа буде оперативно спрямована в Офіс Президента України для прийняття остаточного рішення.

Як відомо, у розпорядженні Кабінету міністрів України № 523-р чітко прописано, які послуги повинні надаватися через ЦНАП. Але як орган місцевого самоврядування, Бурштинська міська рада може самостійно завести у ЦНАП локальні послуги, наприклад  архівні або запровадити власні, скажімо, комплексну послугу ПОРУЧ.

Від паспортних послуг до водійських посвідчень

У Бурштині також наблизили до мешканців громади паспортні послуги. За кошти місцевого бюджету придбали паспортну установку. Щоправда, майже рік проходили низку погоджень, щоб під’єднати її до системи конфіденційного зв’язку. Та проблеми позаду. Бурштинський ЦНАП надає 7 паспортних послуг: від вклейки фото до вручення нового паспорта. Йдеться про паспорти у вигляді ID-карток, зокрема, про видачу ID-14 – першого паспорта громадянина України  з одночасним присвоєнням РНОКПП (ідентифікаційного номера). Дана послуга надається безоплатно.

У Бурштині можна скористатися комплексною послугою «Е-Малятко» (базується на ІТ-системі “Трембіта”, яка полегшує обмін даними на національному та місцевих рівнях ( проєкт EGOV4UKRAINE). Для батьків – це низка зручностей, оскільки вони отримують свідоцтво про народження дитини, у яке вже буде внесений РНОКПП, присвоєно Унікальний номер запису у реєстрі (УНЗР). Одночасно можуть зареєструвати місце проживання  дитини (адже орган реєстрації розміщено безпосередньо в ЦНАП) та матеріальну допомогу в один клік.

Враховуючи  рекомендації  експертів Програми “U-LEAD з Європою”, у громаді приступають до створення віддалених робочих місць ЦНАП, які будуть закріплені за кожним старостатом (колишньою сільською радою). Мешканці  населених пунктів зможуть отримати найбільш затребувані сервіси, як-то: послуги соцзахисту, “прописка-виписка”, різноманітні довідки та  інше.

В умовах поглиблення диджиталізації (цифровізації) у Бурштині придбали Програмний комплекс “Погосподарський облік для сільських, селищних рад”. Він дозволяє вести облік населення, житлового фонду, що належить громадянам, наявність у них худоби, сільськогосподарської техніки, земельних наділів, а також частково формувати дані для передачі до відділу ведення реєстру виборців, міграційної служби та соціального захисту населення.

Зараз у ЦНАПі опрацьовують варіанти надання послуг Міністерства внутрішніх справ України. Йдеться про водійські права та реєстрацію транспортних засобів. ЦНАП ініціював прийняття відповідного рішення та готується до укладання меморандумів про співпрацю з Івано-Франківським управлінням МВС, Галицькою районною філією Івано-Франківського обласного центру зайнятості та розглядає варіант інтеграції податкових адміністративних послуг у ЦНАП.

Марія Палюга.

Поділитися статтею

Залиште свій коментар

Бурштинська міська рада


Контакти

вул. Січових Стрільців,4 м. Бурштин, Івано-Франківський район, Івано-Франківська область, Україна, 77111

Графік роботи:

понеділок: 08:00-17:15
обідня перерва – 12:00-13:00
вівторок-четвер: 08:00-17:15
обідня перерва – 12:00-12:45
п’ятниця: 08:00-15:00
обідня перерва – 12:00-12:45
Субота – неділя: вихідний

Бурштинська міська рада © 2024. Всі права захищено