Заробітна плата – одна з головних економічних категорій, яка поєднує інтереси працівників та роботодавців і безпосередньо впливає на рівень життя населення.
Будь-який трудовий договір між працівником та роботодавцем передбачає, що працівник виконує певну роботу, яка визначена цим договором, а роботодавець забезпечує йому умови праці, необхідні для виконання роботи та виплачує заробітну плату, розмір якої визначається угодою сторін. Однак, така угода обмежується державою в частині нижньої межі оплати праці, адже чинне законодавство не допускає можливості встановлення оплати праці нижче мінімального розміру заробітної плати (навіть за взаємною згодою працівника та роботодавця).
Законодавче встановлення розміру мінімальної заробітної плати є важливим дійовим методом державного регулювання заробітної плати, що забезпечує її мінімально прийнятну величину та служить базою для оплати працінекваліфікованого працівника. Розмір встановленої державою мінімальної заробітної плати залежить від рівня добробуту суспільства та здійснюваної соціальної політики.
Згідно з пп. 8 п.1 ст. 40 Бюджетного кодексу України розмір мінімальної заробітної плати визначається Законом про Державний бюджет України на відповідний рік. Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» розмір мінімальної заробітної плати з 1 травня 2016 року становить 1450,0 гривень (у погодинному розмірі – 8,69 гривні).
Згідно з правовими нормами мінімальна заробітна плата — це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може провадитися оплата за виконану працівником місячну, а також погодинну норму праці (обсяг робіт).
Для виявлення та попередження порушень трудового законодавства в місті Бурштин створена та діє міська тимчасова комісія з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат та міська робоча група по легалізації заробітної плати та зайнятості населення.
Міською тимчасовою комісією проводиться роз’яснювальна робота з керівниками підприємств щодо дотримання підприємствами законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати. Згідно рішення комісії керівникам підприємств, на яких середній розмір заробітної плати становить менше мінімального розміру заробітної плати встановлено терміни підвищення заробітної плати.
Шановні роботодавці! Необхідно пам’ятати, що згідно статті 265 КЗпП України на керівників підприємств, винних у недотриманні мінімальних державних гарантій в оплаті праці, накладається штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення. Наполегливо закликаємо Вас дотримуватися чинного законодавства та сприяти поліпшенню соціально-матеріального становища Ваших працівників!
Відділ соціального захисту населення
Опубліковано 31.08.2016