Про це йшлося сьогодні в облдержадміністрації під час «круглого столу» за ініціативою Регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України в Івано-Франківській області.
Зазначимо, що співорганізаторами даного заходу є представники регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в області та громадський омбудсмен ВГО «Громадянська мережа «Опора».
У засіданні «круглого столу» взяли участь представники облдержадміністрації, обласної та міської ради, відділу ведення Реєстру виборців, Національної поліції і Головного управління юстиції в області.
Під час заходу були обговорені актуальні питання, зокрема, розповсюджені правопорушення під час виборчого процесу, особливості реалізації виборчого права під час виборів народних депутатів України, взаємодія і співпраця у сфері виборчих прав Регіонального центру з надання безоплатної правової допомоги та інші питання, які можуть виникнути під час виборчого процесу.
На завершення заходу учасники обмінялися думками з приводу озвученої інформації та висловили побажання щодо необхідності в подальшому організації подібних засідань.
У продовження теми актуальних питань виборчого процесу хочемо нагадати виборцям основні положення, що закріплені нормами законодавства, котрі слід знати та застосовувати в процесі реалізації свого виборчого права.
Слід зазначити, що громадяни України, які мають право голосу, є виборцями.
Виборець може використати право голосу тільки на одній виборчій дільниці, де він включений до списку виборців. Виборець реалізує своє право голосу під час виборів у порядку, встановленому законом.
Ніхто не може бути примушений до участі чи неучасті у виборах.
Крім того, забороняється застосування насильства, погроз, обману, підкупу чи будь-яких інших дій, що перешкоджають вільному формуванню та вільному виявленню волі виборця.
Забороняється контроль за волевиявленням виборців. Фотографування, відеофіксація в будь-який спосіб результатів волевиявлення виборців у кабіні для таємного голосування, а також демонстрація виборцем результатів волевиявлення у приміщенні для голосування забороняються і є порушенням таємниці голосування.
Членам виборчих комісій, іншим особам забороняється вчиняти будь-які дії чи розголошувати відомості, які дають можливість встановити зміст волевиявлення конкретного виборця.
З метою захисту своїх виборчих прав громадяни можуть звертатися до виборчих комісій на підставі закону, до суду – в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України, до правоохоронних органів – у випадках, коли законодавством передбачено адміністративну або кримінальну відповідальність за порушення виборчих прав громадян.
Адміністративний позов про уточнення списку виборців може бути поданий до суду в порядку і строки, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України.